Dnes je neděle 5. května 2024
a svátek slaví Klaudie, zítra slaví svátek Radoslav.

Foto - ./pict/2006/06/

Předsletové vystoupení ve Dvoře Králové n. L.

Na neděli 11. 6. připravili královédvorští sokolové Předsletové vystoupení, které se konalo v hale zimního stadionu. Představilo se na něm 420 cvičenců z 10 sokolských jednot (Česká Skalice, Dvůr Králové, Jaroměř, Náchod, Nový Hrádek, Police nad Metují, Rtyně v Podkrkonoší, Studnice, Úpice a Žireč) v devíti sletových skladbách. Sletovému vystoupení přihlíželo přes 400 diváků. Královédvorské vystoupení bylo největším vystoupením v župě Podkrkonošské.
Dopoledne proběhly zkoušky všech skladeb, cvičenci Věrné gardy také položili květiny k pomníku sokolských obětí 2. světové války a poklonili se jejich památce.

Ve 14 hodin bylo vystoupení zahájeno fanfárami ze Sukova pochodu V nový život, který byl složen pro X. všesokolský slet v roce 1938. Na plochu napochodovala Věrná garda, která vytvořila špalír vlajkové četě. Tu tvořili dva vlajkonoši s historickými prapory, ženy, dorostenky a děti v historických krojích a zástupci všech sletových skladeb. Následovala sletová znělka a státní hymna.
Přítomné přivítala moderátorka Radka Machková, úřadující Miss královských věnných měst, která provázela celým programem. Diváky pozdravil starosta královédvorské sokolské jednoty J. Bek, který pozval na plochu starostu města Ing. J. Raina.

Mezi hosty jsme přivítali také starostu sokolské župy Podkrkonošské – Jiráskovy J. Čepelku a zástupce ČOS J. Těšitele. Podívat se přišli také bývalí činovníci a cvičitelé královédvorského Sokola, kteří jsou dnes již v sokolském důchodu. Moderátorka v krátkosti přiblížila aktivity královédvorské sokolské jednoty.
Po odchodu vlajkové čety začalo samotné vystoupení. Střídala se cvičení dospělých cvičenců s dětskými skladbami. Diváci obdivovali přesnost cvičení Věrné gardy ve skladbě Ta naše písnička česká, kde si spolu se cvičenci zazpívali i diváci, líbila se skladba žen To všechno přines čas, cvičení mužů ve skladbě Chlapáci i cvičení mužů a žen na stepech ve skladbě Výlet s aerobikem, vystoupení rodičů s dětmi s velkými míči (gymbaly), které se jako Korálky rozkutálely po cvičební ploše. Dále se představila skladba pro mladší žactvo - Počítadla, kde cvičí žactvo s netradičním náčiním, počítadly, skladba pro mladší žákyně Rozkvetlá louka, jejichž náčiním jsou obruče a stuhy třepetalky, skladba Sluníčka, ve které vystoupily malé gymnastky s žíněnkami a předškolní žactvo, které ve skladbě Kdo si hraje, nezlobí cvičí s plovacími destičkami.
Pestré cvičení jednotlivých skladeb i pěkné sletové úbory, výkony cvičenců i příjemný projev moderátorky, to vše přispělo k úspěchu celé akce. V závěru nastoupila opět vlajková četa, spokojení diváci pozdravili cvičence bouřlivým potleskem, ve tvářích starších lidí se objevily i slzy dojetí.
Toto sletové vystoupení bylo poslední generálkou cvičenců župy Podkrkonošské pro nadcházející XIV. všesokolský slet, který se bude konat začátkem července v Praze.
A na závěr jedna příznivá zpráva. Zájemci, kteří se nedostanou na sletová vystoupení do Prahy, mohou 6. 7. od 14 hodin sledovat přímý přenos ze Strahovského stadionu.
Doufejme, že rozmary počasí jsme si již vybrali a Praha nás přivítá se sluncem nad hlavou.

Fotografie spolu s pohledem do zákulisí vám nabídneme v dohledné době.