Dnes je pondělí 29. dubna 2024
a svátek slaví Robert, zítra slaví svátek Blahoslav.

Foto - ./pict/2007/07/

Pietní akty u příležitosti 65. výročí událostí na Bohdašíně

Členové sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy uctili v sobotu 7. července na Bohdašíně položením květin a krátkou vzpomínkou památku členů sokolské odbojové organizace S-21-B, kteří byli popraveni právě před 65 lety.
K přítomným promluvil A. Burdych, který při těchto událostech ztratil všechny nejbližší příbuzné a dále župní vzdělavatel J. Marek.

Členové sokolské odbojové organizace S-21-B byli zapojeni do pomoci parašutistovi J. Potůčkovi, který se ukrýval s vysílačkou Libuše v lomu Hluboká nedaleko Ležáků. Po prozrazení jeho úkrytu ho jeho stateční pomocníci přestěhovali na Bohdašín, kde se měl skrýt v opuštěné šachtě. Než byl úkryt připraven, ukryl Potůčka řídící učitel z Bohdašína L. Satran. Z bohdašínské školy se také naposled ozvala vysílačka Libuše. Po několika dnech byl Potůček přestěhován do nedalekých Končin na Burdychův statek. Odbojáři však byli prozrazeni a gestapo začalo se zatýkáním. Po výsleších se gestapáci rozjeli k Burdychům pro Potůčka. Ten díky statečnosti A. Burdycha mladšího vyvázl z obklíčení a uprchl z Bohdašína, ale jen na krátko. Za dva dny usnul vysílením u Trnové na Pardubicku a zde byl ve spánku zastřelen protektorátním četníkem.

Všech sedmnáct odbojářů, kteří byli pozatýkáni 2. – 3. července 1942 bylo odsouzeno stanným soudem a 9. července byli v Pardubicích na Zámečku popraveni.

Je naší povinností připomínat si oběti, které přinesli naši spoluobčané pro svobodu vlasti, aby jejich činů nebylo zapomenuto.

Účastníkům shromáždění poděkoval za účast župní starosta J. Čepelka.

Také v obci Malé Svatoňovice si v sobotu 7. 7. obyvatelé a členové sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy připomněli oběti, které za vlast přinesli členové sokolské odbojové organizace S-21-B.

U místního koupaliště, právě v místech, kde byl zatčen vedoucí této odbojové skupiny, odborný učitel Josef Schejbal, stojí pomník, kde si každoročně tyto smutné události občané připomínají.

K přítomným promluvila starostka obce E. Hylmarová, župní vzdělavatel J. Marek a jednatel Sokola Úpice Z. Pitaš. Z. Pitaš připomněl, že sokolové nezapomínají na oběti, které přinesli příslušníci Sokola. Cvičenci Věrné gardy uctili jejich památku v Bráně borců před svým loňským sletovým vystoupením v Praze. Z. Pitaš také poděkoval obyvatelům Svatoňovic za trvalou pietu, které se odbojářům ve Svatoňovicích dostává.