Dnes je pondělí 29. dubna 2024
a svátek slaví Robert, zítra slaví svátek Blahoslav.

Foto - ./pict/2007/07/

Vzpomínka na řídícího učitele bratra Karla Ježka

• Několik dalších fotografií

• Jsou výročí, na která se nevzpomíná dobře. Bylo by však chybou na ně zapomenout. Před 65 lety uskutečnili němečtí okupanté bezohledné tažení proti českým vlastencům.

V září 1941 nastoupil do funkce říšského protektora Reinhard Heydrich. Byl to on, kdo prohlásil, že Čech nemá v tomto prostoru co pohledávat. Všichni víme, co by to znamenalo v případě vítězství Německa. Heydrichovu vládu ukončili atentátem dne 27. 5. 1942 naši parašutisté z Anglie.

Sokolský odboj byl ve spojení s parašutisty. Právě proti nim byl zaměřen nápor gestapa. Desítky sokolů skončily na popravištích tzv. Protektorátu. Na pardubickém Zámečku bylo popraveno 194 mužů a žen včetně obyvatel Ležáků. Dle dochovaných záznamů byl poslední obětí náčelník Sokola Doubravice a člen Sokola Dvůr králové n. L., řídící učitel Karel Ježek.

Před zraky dětí ze třídy doubravické školy ho gestapo odvedlo 2. 7. a 9. 7. popravilo. Nedá se zapomenout na našeho učitele ve škole a cvičitele v Sokole. Časté byly vycházky do krásné přírody v našem okolí. Jak blízko měl k dětské duši jsme poznali, když sedl na první lavici a četl nám z dětského časopisu příběhy kocoura Mikeše od Josefa Lady. Společně s námi se smál a těšili jsme se na příští pokračování. Dovedl být i přísný a poradil si s uličníky.

Je dobře, že nám zůstalo něco víc než jen vzpomínky. Na bývalé škole je pamětní deska, která byla slavnostně odhalena 13. 7. 1947 za účasti sokolstva z župy Podkrkonošské – Jiráskovy a občanů místních i ze širokého okolí. Škola dnes nese název ježkův dům. Je zde zdravotní středisko a stacionář Diakonie ČCE. V poschodí byt pro lékaře a dva malometrážní byty. V lese u Zábřeží je zděná chata, kterou z iniciativy K. Ježka nechala začátkem války vybudovat sokolská župa. Stavbu uskutečnil doubravický stavitel pan Čeněk. Dnes o tábořiště, které nese Ježkovo jméno, pečuje královédvorská sokolská jednota. A tak na Ježkově, jak se místo nazývá, je o letních prázdninách živo. Pan řídící učitel by měl radost. Vždyť o prázdninách jezdil s rodinou na sokolský tábor v Orlických horách na Zlatém potoce, kde byl vedoucím tábora.

Je toho mnoho, proč nikdy nezapomeneme na našeho Karla Ježka a na všechny ty, kteří za svoje ušlechtilé ideály došli až na popraviště.