Dnes je čtvrtek 2. května 2024
a svátek slaví Zikmund, zítra slaví svátek Alexej.

Dopisy s blahopřáním k významnému výročí

Blahopřání ke 145. výročí založení Sokola ve Dvoře Králové n. L. zaslali naší jednotě dva bývalí členové naší jednoty, bratři Miroslav Vítězník a Vratislav Liška.

Sestry a bratři!

Před chvílí jsem ukončil hovor se svým dvorským rodným bráškou, který mi vylíčil průběh a rozsah oslav 145. trvání dvorského Sokola. Trochu jsem mu záviděl, že si mohl opět zacvičit kouzelnou Českou písničku. Sám jsem v ní cvičil naposledy na Strahově.

Prošel jsem celkem asi osmi sokolskými jednotami, velkými i malými, ale dvorský Sokol u mě hraje prim. Ve Dvoře jsem totiž v roce 1934 začínal své životní sokolování. A tak jsem byl včera po celý den v jakémsi duševním spojení se „svou“ jednotou... Bráška mi to včerejší dění dnes zevrubně popsal a abych si to ještě lépe ozřejmil, tak jsem si hned našel aktuální reportážní fotografie na webu.

Do dalších let držím královédvorskému Sokolu palce a zdravím všechny ty s nimiž se znám, třebas Jajku Pivcovou, ale také činovnickou „kolegyni“ Pavlínu Špatenkovou.

Nazdar! 2. února 2008

Rovnost – svornost – síla – bratrství!

Zdravice Sokolu Dvůr Králové n. L., březen 2008

Jmenuji se Vratislav Liška a je mi 84 let. Byl jsem členem gymnastického závodního družstva Sokola Mladá Boleslav vedeného olympioniky Jindřichem Tintěrou a Aloisem Věchetem, otcem Evy Bosákové, mistryně světa na kladině a prostných. V poválečných letech jsem studoval ve Dvoře Králové n. L. ekonomickou školu textilní a u vás v Sokole jsem byl členem a cvičitelem. Za váš Sokol jsem se zúčastnil závodu pěti žup ve sportovní gymnastice v Jaroměři v roce 1946, stal jsem se vítězem a přeborníkem pěti žup.

Dovolte mi, abych vám poblahopřál k 145. výročí založení Sokola ve Dvoře Králové n. L. Váš Sokol hrál vždy důležitou roli v životě, rozvoji Sokola a vašeho města. Když se dívám zpět těch 60 let, vidím ve vašich řadách známé sestry a bratry, kteří ideám a myšlenkám Dr. M. Tyrše zasvětili život. Byli si vědomi, že národ silný, vzdělaný a zdatný dokáže budovat zdravou českou republiku. Ti starší by měli podat pomocnou ruku mladé sokolské generaci. Tato „mladá generace“ by šířila dobré jméno ve světě pod heslem „Co Čech, to sokol“.

Přeji vám, aby se naplnila vaše přání a dařila se společná práce.

Se sokolským pozdravem

„Nazdar!“