Dnes je pátek 3. května 2024
a svátek slaví Alexej, zítra slaví svátek Květoslav.

Foto - ./pict/2008/04/

Jarmila Pivcová držitelkou stříbrné medaile ČOS

V sobotu 26. dubna převzala v Praze v Tyršově domě, sídle České obce sokolské, cvičitelka a činovnice Sokola Dvůr Králové n. L. Jarmila Pivcová stříbrnou medaili jako uznání za obětavou činnost ve prospěch sokolského hnutí.

Toto uznání práce pro Sokol obdržela J. Pivcová na návrh výboru královédvorské sokolské jednoty u příležitosti významného životního jubilea. Je první členkou královédvorského Sokola, který obdržel toto významné sokolské vyznamenání.

J. Pivcová se stala členkou Sokola v útlém věku, neboť Sokolem žila celá rodina a její dědeček, řídící učitel J. Lhotský, byl za první republiky dokonce starostou královédvorské sokolské jednoty. A tak není divu, že malá Jajka, jak jí říkali nejen doma, ale i v Sokole, začala cvičit brzy. Pak bohužel přišla 2. světová válka a s ní zákaz všeho sokolského.

Po válce se dorostenka Jarmila vrátila do Sokola, ale ne sama, přivedla s sebou také své spolužačky ze školy, které pro sokolování získala. Věnovala se nejen klasickému cvičení, ale také sjezdovému lyžování a běhu na lyžích. Na XI. všesokolském sletu si zacvičila skladbu dorostenek s bílými kroužky. A potom přišel opět zákaz Sokola, tentokrát komunistický.

J. Pivcová se však i nadále věnovala základní tělesné výchově a vstoupila do nově vzniklého odboru ZTV, později ZRTV. Vedla cvičení žen, nacvičovala s nimi spartakiádní skladby, a když vzniklo nové cvičení pro rodiče s dětmi, tehdy světová rarita, kterou uvedla v život profesorka Jana Berdychová, začala vést oddíl rodičů s dětmi.

V roce 1990 byla mezi těmi, kteří obnovovali Českou obec sokolskou, župu Podkrkonošskou Jiráskovu a v roce 1991 také Sokol Dvůr Králové n. L. S velkou chutí se pustila do sokolské práce. Vyvinula velké úsilí při navracení sokolského majetku nejen pro naši jednotu, ale i dalšího majetku naší župy. V roce 1994 dovedla na Strahov opět své svěřence z oddílu rodičů s dětmi, sama cvičila ve skladbě Karneval a také ve skladbě Věrné gardy. V této době zastávala funkci župní místostarostky, byla členkou výboru ČOS, náčelnicí a jednatelkou jednoty, vedoucí župní cvičitelkou rodičů s dětmi.

Na dalších dvou porevolučních sletech cvičila ve skladbách Věrné gardy a nacvičovala skladby pro rodiče s dětmi. V současnosti stále aktivně pracuje ve výboru Sokola jako první místostarostka i ve cvičitelském sboru.

J. Pivcové blahopřejeme k udělenému vyznamenání a přejeme především hodně zdraví a také mnoho sil do další sokolské činnosti.