Dnes je sobota 27. dubna 2024
a svátek slaví Jaroslav, zítra slaví svátek Vlastislav.

Přebor ČOS v sokolské všestrannosti

• Kompletní výsledky (xls)

• Je pátek 30. května a my se hodinu ploužíme po ucpané dálnici v Praze směr Plzeň. Přestože je nesnesitelné vedro, děti jsou plné elánu, optimismu a očekávání. Jak se nám letos vydaří všestrannost? Jaká bude letos konkurence? Jestlipak se jim podaří podat co nejlepší výkony?

Před osmou večer jsme konečně dorazili na místo. Ubytovali jsme se v tělocvičně. První naše zjištění je, že tělocvična není nacvaknutá do posledního místečka jako před dvěma lety. Děti řádí, cesta je vůbec nezdolala. Venku je ještě v deset večer 25 stupňů, v tělocvičně je příjemně. Konečně se nám daří děti dostat do spacáků.
    Noc mi připadá dlouhá, nemůžu usnout. Hlavou se mi honí otazníky týkající se nadcházejícího přeboru. Před třetí konečně usínám.

Vzbudil mě hlasitý hovor. Aha už je ráno! Jenže na mobilu zjišťuji, že je teprve po páté hodině. Rozhlížím se, zahlédnu Janu, jak rázuje k rozprávějícím. Jsou to dvě cvičitelky a cvičitel. Napomíná je, že ještě všichni spí, aby nehalasili. Odpověď je překvapivá – mohli se vyspat doma. Čekala bych to od dětí, ale od dospělých?
    Konečně je ráno, rychle na snídani a pak už na zahájení přeboru. Dozvídáme se, že nám přes noc vykradli auto. Vzali i krikeťák, který jsme si vzali na rozházení.
    Sportovní hala je jako včelí úl. Závodníci se řadí a nastupují. Krátké přivítání, slib rozhodčích a závodníků a kostky jsou vrženy.

Děvčata se rozcvičují na nářadí a hoši odjíždějí autobusem na atletický stadion. Je teprve 9 hodin, ale sluníčko už ukazuje svou sílu. Zatímco holčičky měří své síly v gymnastice a šplhu, hoši soutěží v atletice. Děti se snaží, trenéři je povzbuzují. Je příšerné vedro. Setkáváme se na obědě a zbývá chvíle na posezení v nedalekém parku. Závodníci si sdělují své dojmy. Pak se obě skupiny vymění. Dívky teď čeká stadion a kluky tělocvična.

Na stadionu je příšerně, jen aby někdo nedostal úpal. Hoši se rozcvičují na nářadí. Začíná závod. Tak jako dopoledne děvčátka i kluci předvádějí pěkné gymnastické výkony. Ondrovi se nepovedla hrazda, marně potlačuje slzy. Když se mu podaří uklidnit, zavolají si ho rozhodčí a začnou mu vysvětlovat, jak měl při nezdaru pokračovat. Podaří se jim ho rozbrečet nanovo. Na přeskoku pak nestojí jeho výkon za nic. Pak se naštěstí oklepe a na dalším nářadí zacvičí pěkně.

Konečně je po závodě. Potkáváme se na večeři a sdělujeme si zážitky ze závodu. S napětím očekáváme výsledky. Když jsou vylepeny, zjišťujeme, že jich je jen část. Přesto je kolem nich neustále chumel dětí i dospělých. Hodnotí své výsledky, radují se, nebo smutní. Zbytku výsledků jsme se bohužel nedočkali.

Vyrážíme na zmrzlinu, v okolí jsme žádnou nenašli, a tak jsme se vypravili do města. Po cestě narážíme na kašnu s fontánkou. Nejprve děti zkoušejí vodu rukou, pak nohou a nakonec chodí ve vodě. Než mrknu okem, jsou kluci zmáčení do poslední nitky. Nic naplat musíme zpátky. Na zmrzlinu pokračují pouze děvčata. To nám ta kašna přišla draho, brblá Kuba.

Tentokrát večer nikoho do spacáků honit nemusíme, v noci je klid. Ráno musíme rychle sbalit a pospíchat na snídani. Máme štěstí, že si můžeme uložit věci do auta, ti co auto nemají a vlečou s sebou všechna zavazadla, jsou na tom hůř.
    Na snídani si konečně přečteme výsledky, to byl bezva nápad, vylepit je v jídelně. Po snídani pospíchají kluci do bazénu. Nakonec do bazénu trefili všichni. Obdivuji Martina Sobotu s jakou trpělivostí vysvětluje dětem dokola pravidla. Závod probíhá rychle, vše jde jako na drátkách. Někteří závodníci zasluhují obdiv za převedený výkon, jiní za bojovnost a výdrž.

Potom už nás čeká jen přesun do sportovní haly a čekání na výsledky. Čekání se protahuje, a tak místonáčelnice Jana Sobotová přichází do jámy lvové a snaží se zabavit přes stovku dětí. Děti s ní cvičí i tančí a hlavně se při tom baví. Obrovský výkon.

Pak konečně přichází dlouho očekávaná chvíle. Vyhlášení nejlepších závodníků a družstev. Děti si užívají své chvilky slávy na stupních vítězů. Dostávají medaile, diplomy a odměny za jednotlivá sportovní odvětví i za celkovou všestrannost.

Vzpomínám na dobu před 13 lety, kdy závodníci medaile dostávali pouze za celkovou všestrannost, za jednotlivé závody dostali pouze diplom. Je skvělé, že jsou medailí ohodnoceny i výkony v atletice, gymnastice, šplhu a plavání. Líbilo se mi, že drobnou odměnu v podobě sokolského medvídka a pohledu připomínajícího tento přebor, dostali všichni závodníci. Vždyť jsou to malé děti, které se všechny snažily a takováto odměna jim udělala velkou radost. Mám za to, že toto se ČOS vrátí. Děti odjížděly z přeboru spokojené a budou mít na Plzeň krásné vzpomínky.