Dnes je neděle 5. května 2024
a svátek slaví Klaudie, zítra slaví svátek Radoslav.

Foto - ./pict/2009/08/

Lovci mamutů na Ježkově

Také letos tábořili dvorští sokolové na svém tábořišti Ježkov u Doubravice. Letos zde tábořilo rekordních 54 dětí a 14 dospělých.

Vlajková četa vztyčila vlajku a 17. tábor na Ježkově mohl začít. Po zahájení zašli táborníci do Doubravice, kde položili květiny k pamětní desce věnované zakladateli tábora K. Ježkovi, který byl popraven za heydrichiády pro odbojovou činnost.

Následovala hra Archeologický výzkum, při kterém se hledaly věci po pravěkých lovcích. Při svém bádání jsme se sešli s opravdickým pračlověkem, kterého pro nás zahrál bratr Dr. E. Holuba Josef Hotový. Jeho vyprávění o životě lovců mamutů děti i dospělé velmi zaujalo. Následovalo šití pravěkých oděvů z kůží a kožešin a také lov mamuta, kterého jsme si pak společně opekli na ohni.

Letošní etapová hra Lovci mamutů na motivy knihy E. Štorcha se prolínala celým táborem, a tak si děti vyzkoušely boj o oheň, rozdělávání a udržování ohně, přepálení provázku, vyrábění zbraní, přepravu ohnivého člunu vodou, modelování Ježkovské venuše z hlíny, lov lumíka, a dále vymyslet a předvést válečný tanec, uspořádat hon na zubry, vystopovat raněného kance. Úspěšný lov oslavili lovci mamutů svým válečným tancem a opékáním kořisti na ohni. Lovci také putovali do nových lovišť, kde přespali pod širým nebem a poté malovali ohořelými klacky na skálu nástěnné malby. Při velké noční etapě, při které měli táborníci prokázat získané poznatky a dovednosti. Odměnou byl všem lovcům poklad ukrytý pod vodní hladinou, označený chemickým světlem. Krásný byl výlet do Bozkovských jeskyní.

Kromě etapové hry, která přirozeně chytila malé i dospělé obyvatele tábora, takže o zvířecí zuby a barevné kamínky bojovali všichni, měl tábor také další pestrou náplň. Děti se učily tábornickou abecedu – uzlování, morzeovku, práci se sekerou a nožem, topografii a také sokolskou historii. Své znalosti využívali při různých soutěžích. Jednou ze soutěží byl také závod Tyršovou stezkou, ve kterém měli závodníci najít na trase otázky spojené se Sokolem. Táborníci absolvovali razítkový závod, soutěž Bába kořenářka, při které poznávali stromy a byliny, šestiboj zručnosti a paměti, hry SMS a MMS, lov barevných mamutů, pravěkou olympiádu, tučňáka, oblíbené Aktivity, hru na krále a další drobné hry a soutěže. Jeden den tábora připravovali „íčka“ – instruktoři, kteří přichystali několik her. Na konci dne přiznali, že si nedokázali představit, jak těžké je zorganizovat několik her a zabavit celý tábor.

Na táboře nechyběly ani táboráky, diskotéky, koupání, sběr borůvek a další činnosti. Děti si vše zapisovaly do táborových deníčků, které jim po skončení tábora budou připomínat chvíle prožité na táboře.

V závěru tábora se konal velký táborák, při kterém představili táborníci svým rodičům a dalším hostům své válečné tance a také ukázky z etapové hry, jejichž úkoly tentokrát plnili právě rodiče.

Tábor na Ježkově se vydařil a dojem z něj nezkazila ani vichřice, která nás postihla poslední večer tábora a následně život bez elektřiny a vody, který nás doprovázel až do ukončení tábora.

Vzpomínky však budou patřit krásným dnům na tábořišti, které letos nějak moc rychle utekly. Již nyní se těšíme na tábor v roce 2010.

Foto - ./pict/2009/08/ Foto - ./pict/2009/08/ Foto - ./pict/2009/08/ Foto - ./pict/2009/08/ Foto - ./pict/2009/08/ Foto - ./pict/2009/08/ Foto - ./pict/2009/08/