Dnes je pondělí 6. května 2024
a svátek slaví Radoslav, zítra slaví svátek Stanislav.

Foto - ./pict/2010/04/

Ocenění bronzovou medailí ČOS pro Marii Kádovou a Ludmilu Vítovou

Na valné hromadě župy Podkrkonošské - Jiráskovy byly oceněny bronzovou medailí za zásluhy o rozvoj Sokola cvičitelky Marie (Madla) Kádová a Ludmila Vítová.

Marie Kádová,

rozená Chrástecká, se narodila 23. února 1923 ve Dvoře Králové n. L. Absolvovala obchodní školu ve Dvoře Králové n. L. Pracovala jako účetní v pivovaru ve Dvoře Králové n. L., nyní je v důchodu.

Marie Kádová je členkou Sokola Dvůr Králové n. L. od roku 1929. Za první republiky byla nejprve sama cvičenkou. Po válce se zapojila také jako cvičitelka Sokola.
Po roce 1948 byl Sokol zrušen. M. Kádovou přivedla láska ke cvičení a sportu do odboru ZTV, později ZRTV, který nahradil Sokol. M. Kádová se podílela s ostatními sokolskými cvičitelkami a cvičiteli na udržení sokolského ducha mezi cvičenci. Zároveň pracovala v různých činovnických funkcích. Pracovala jako vedoucí oddílu mladších žákyň, později jako cvičitelka předškolních dětí, žen a starších žen.

Po roce 1989 se podílela na obnově sokolské jednoty ve Dvoře Králové n. L. Také její zásluhou se podařilo obnovit činnost Sokola v našem městě. Pracovala ve výboru Sokola, pomáhala při obnově tradičních sokolských akcí, např. šibřinek, pracovala jako cvičitelka předškolních dětí a starších žen. S přicházejícími zdravotními problémy ukončila začátkem roku 2000 svoji aktivní činnost. Přesto se stále živě zajímá o dění v Sokole.

Marie Kádová má velký podíl na rozvoji tělovýchovy a sportu ve Dvoře Králové n. L., na udržení sokolské myšlenky v době totality a na rozvoji Sokola ve Dvoře Králové n. L. po roce 1989. Podílela se na sportovní a tělesné výchově několika generací občanů města Dvora Králové n. L.

Ludmila Vítová,

rozená Řeháková, se narodila 31. července 1923 ve Dvoře Králové n. L. Absolvovala obchodní školu ve Dvoře Králové n. L. Pracovala jako účetní v textilním velkoobchodu ve Dvoře Králové, potom v DUV Vánoční ozdoby, nyní je v důchodu.
Ludmila Vítová je členkou Sokola Dvůr Králové n. L. od roku 1929. Za první republiky byla nejprve sama cvičenkou a závodnicí. S úspěchem reprezentovala jednotu i župu na přeborech ČOS. Po válce se zapojila také jako cvičitelka Sokola. Absolvovala cvičitelskou školu a převzala oddíl dorostenek, absolvovala také školu táboření pro táborové vedoucí. Pod jejím vedením zvítězily dorostenky v župní soutěži samosprávy v roce 1947.

Po roce 1948 byl Sokol zrušen a L. Vítová se věnovala mateřským povinnostem. Ale láska ke cvičení a sportu ji dovedla zpět do odboru ZTV, později ZRTV, který nahradil Sokol. L. Vítová se podílela s ostatními sokolskými cvičiteli na udržení sokolského ducha mezi cvičenci a při krátkém obnovení Sokola v roce 1968 byla zvolena náčelnicí jednoty. Po opětovném zrušení Sokola pracovala v různých funkcích a také jako cvičitelka předškolních dětí, žákyň a žen. Později založila oddíl starších žen. Věnovala se přípravě závodnic na gymnastické a atletické závody.
Po roce 1989 se podílela na obnově sokolské jednoty ve Dvoře Králové n. L. Také její zásluhou se podařilo obnovit činnost Sokola v našem městě. Zastávala funkci zapisovatelky a členky výboru. Pomáhala při obnově tradičních sokolských akcí, např. šibřinek Vedla družstva nejmladšího žactva při nácviku na slet a na župní přebory. Vedla oddíly předškoláků a starších žen. Postupně předala oba oddíly svým nástupkyním a ukončila svoji aktivní činnost. Přesto se stále živě zajímá o dění v Sokole a zúčastňuje se všech akcí.

Ludmila Vítová má velký podíl na rozvoji tělovýchovy a sportu ve Dvoře Králové n. L., na udržení sokolské myšlenky v době totality a na rozvoji Sokola ve Dvoře Králové n. L. po roce 1989. Podílela se na sportovní a tělesné výchově několika generací občanů města Dvora Králové n. L.

Vážíme si práce, kterou M. Kádová a L. Vítová pro sokolské cvičence, občany Dvora Králové n. L. odvedly bez nároku na jakoukoli odměnu a blahopřejeme jim k ocenění, kterého se jim dostalo.