Dnes je neděle 19. května 2024
a svátek slaví Ivo, zítra slaví svátek Zbyšek.

Okrskový slet ve Dvoře Králové se vydařil!

Na sobotu 28. dubna připravili sokolové ze Dvora Králové n. L. pro své příznivce velkou událost. Na zimním stadionu se konal Okrskový sokolský slet, kde se čtyřem stovkám diváků představilo pět set cvičenců ze 14 sokolských jednot. Nejvíce, téměř sto cvičenců, bylo z domácí jednoty.

Cvičenci vystoupili v devíti sletových skladbách, které nacvičují pro XV. všesokolský slet. Ten se bude konat začátkem července v Praze.
Od rána probíhaly zkoušky. Před samotným zahájením položila skupina sokolů v historických krojích květiny k pomníku sokolů, kteří zahynuli za druhé světové války. Připomněli si také, že v květnu uplyne již 70 let od nejkrvavějšího období v naší historii, heydrichiády.

Přesně ve 14 hodin zahájily fanfáry ze Sukova pochodu V nový život sokolský slet. Na plochu napochodovala Věrná garda, nejstarší cvičenci Sokola, mezi nimi i cvičenci, kteří již překročili osmdesátku. Věrná garda utvořila špalír vlajkonošům se státní vlajkou a historickými prapory, ženám a dětem v sokolských krojích a dále zástupcům jednotlivých sletových skladeb.

Moderátor Jiří Hotový přivítal diváky i cvičence a připomněl, že Sokol oslavuje 150 let od svého vzniku. Za královédvorskou jednotu přivítala všechny náčelnice Jitka Karešová. Zástupce města, místostarosta Mgr. Dušan Kubica, pod jehož záštitou se slet konal, vyzdvihl úlohu Sokola ve městě a poznamenal, že město Dvůr Králové si práce sokolů váží a podporuje ji. Za župu Podkrkonošskou pozdravila přítomné starostka župy Helena Rezková.

Potom již následovala první skladba Jen pro ten dnešní den v podání Věrné gardy. Cvičení starších cvičenců vzbudilo obdiv, u některých dříve narozených diváků snad i lítost, že už necvičí v jejich řadách. Věrnou gardu vystřídali rodiče s dětmi ve skladbě Muzikantova písnička. Jako náčiní malým cvičencům posloužily dlouhé válce z PUR materiálu. Diváci ocenili nápaditost využití tohoto náčiní. Malí cvičenci cvičili s chutí a dostalo se jim zaslouženého potlesku.

Jako další se nahrnuli na plochu „Návštěvníci“, chlapci a děvčata, kteří cvičí na hudbu ze stejnojmenného seriálu. Náčiním jsou dívkám květiny a chlapcům stan v podobě rakety. Rozdílné barvy dresů vytvářely na ploše obrazce, které byly oceněny potleskem. Děti si vysloužily za svůj výkon uznání. Návštěvníky vystřídaly dorostenky a ženy, které předvedly náročnou skladbu s dlouhými švihadly Nebe nad hlavou. Při hudbě v rychlém tempu se musely cvičenky vypořádat se záludnostmi švihadel. Jejich výkon se líbil.

Hosty sletu byly dvě skupiny mažoretek z místní ZUŠ. Nejmladší mažoretky zaujaly diváky svou roztomilostí, nejstarší pěkným výkonem. Jejich vystoupení bylo zpestřením a diváci dívky odměnili potleskem.

A již byla na řadě koedukovaná skladba pro muže a ženy s názvem Kontrasty. V této skladbě cvičí páry a dále i samostatné cvičenky. Skladba je určená pro velkou choreografii, která vynikne až při větších cvičebních celcích.

Kontrasty vystřídalo nejmladší žactvo se skladbou Člověče, nezlob se. Děti v této skladbě představují figurky ve známé hře a jejich cvičitelka představuje hrací kostku. Skladba je zábavná a děti ji zacvičily s velkou chutí. Po člobrdících na plochu napochodovaly žákyně s velikými psy Jonatany, další skladbou byla totiž skladba Jonatan. Děvčata cvičila na melodie z pohádek. Ke svému cvičení používají dívky netradiční náčiní, rozkládací molitanový klín, přes který běhají, skáčou a dělají další gymnastické prvky.

Po děvčatech patřila plocha mužům a jejich skladbě Chlapáci III. Tato skladba je jediná, ve které se nepředstavili královédvorští cvičenci. Muži předvedli pěkné cvičení s přesnými pohyby a náročnými prvky, které diváci ocenili. Líbilo se přehazování a zvedání cvičenců.

Závěr sletu patřil nejpočetněji obsazené skladbě s názvem Ať žijí duchové. Zde cvičí rodiče s dětmi společně se žactvem na melodie stejnojmenného filmu. Děti si s rodiči společně zařádí a na závěr postaví hrad ze svého netradičního náčiní – kbelíků.

V závěru sletu přišel ještě pozdravit cvičence i diváky starosta královédvorského Sokola Jiří Damianidis, který předal květiny jednatelce Anně Motalové za práci, kterou odvedla na přípravách sletu a poté popřál náčelnici J. Karešové k jejím kulatým narozeninám.

Sletové vystoupení skončilo, diváci nešetřili slovy chvály, a tak cvičenci měli pěkný pocit z dobře odvedené práce. Nyní čeká sokoly krajský slet v Hradci Králové, který se koná 20. května.

P. S. Poděkování patří všem, kdo se na úspěchu našeho sletu podíleli. Cvičitelé, cvičenci, ale také všichni, kteří slet připravovali. Ti, kteří přišli lepit značky a připravit stadion, ti kteří řadili a zajišťovali pořádek u vstupů, řídili začátky a konce skladeb, ti, kteří byli v pokladně, moderátor, fotografové, kameramani, ti kteří oblékli sokolské kroje a dodali sletu důstojný ráz a také Soňa, která zajišťovala celý den pořádek v sokolovně. Vám všem díky, opět se potvrdilo ono známé úsloví "Jedna ruka sama netleská".