Dnes je sobota 18. května 2024
a svátek slaví Nataša, zítra slaví svátek Ivo.

Jste 16208055. návštěvník našich stránek.

K událostem na Bohdašíně v roce 1942

27. května 1942 provedli českoslovenští vojáci Jan Kubiš a Jozef Gabčík atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, bylo vyhlášeno stanné právo a celý policejní aparát v Protektorátu pátral po atentátnících a jejich pomocnících.

Řadu dní se dařilo vojákům s pomocí domácího odboje, dnes již povětšinou dlouhé řady bezejmenných lidí, unikat pozornosti gestapa. Odhaleni byli teprve zradou jednoho z vojáků, Karla Čurdy. Ten vyzradil nejen jména těchto národních mstitelů, ale bohužel také jména jejich obětavých pomocníků. Zatýkány a vražděny byly celé rodiny. Pomocí krutých výslechů byly zjišťovány další a další osoby.

K atmosféře strachu nad Českou zemí přispělo i vyhlazení Lidic a následné zničení Ležáků a vyvraždění jejich obyvatel. Tento akt odplaty byl odvetou ležáckým za pomoc a poskytnutí úkrytu radistovi paraskupiny Silver A, Jiřímu Potůčkovi.
Radista byl včas přesunut právě sem, do bohdašínské školy, kde mu poskytl úkryt učitel Ladislav Satran a následně do Končin, kde jej ukryla rodina Burdychova.

Tento odvážný čin obyčejných lidí, kteří dokázali pomoci Potůčkovi v atmosféře všudypřítomného strachu z prozrazení a jisté smrti pro celou rodinu, je obdivuhodný.
Bohužel došlo k prozrazení, Potůčkovi se sice podařilo uprchnout, ale ne nadlouho. Jeho pomocníci byli podrobeni krutým výslechům a za pomoc nepříteli byli stanným soudem odsouzeni k trestu smrti zastřelením.Rozsudek byl vykonán 9. července 1942.

Atentát měl za následek velké ztráty na životech. I přesto je považován za nejvýznamnější čin odboje v době 2. světové války. Tento čin vzbudil respekt v celém světě a pomohl naší exilové vládě při jednáních o uznání našich předválečných hranic.

Jsme hrdi na to, že mezi těmito statečnými lidmi byla celá řada sokolů, kteří dodrželi svůj slib věrnosti republice za cenu ztráty svobody i toho nejcennějšího, svého života. Dokázali totiž slova o lásce k vlasti proměnit v činy.

Vážíme si obětí, které přinesli členové skupiny S-21- B naší svobodě a slibujeme, že jejich jména nikdy nezapomeneme!

Čest jejich památce!