Dnes je pátek 26. dubna 2024
a svátek slaví Oto, zítra slaví svátek Jaroslav.

I letos se konal Letní sokolský tábor v Bürserbergu. Tento tábor má mnoholetou tradici a je pořádán Župou Švýcarskou.
Do chaty Alpila v rakouských Alpách se sjelo 24 dětí. 15 dětí z Čech a 9 dětí ze Švýcarska. Letošní sestava dětí byla výjimečná. Táborníci byli od první chvíle milí a přátelští, a tak se z nich již během prvních pár hodin stala prima parta, která spolu držela, soutěžila a bavila se po celou dobu tábora.

První den jsme se seznámili s pravidly tábora. Vztyčili jsme sokolskou vlajku, která celý pobyt plápolala ve větru nad Alpilou. Druhý den jsme věnovali seznamovacím hrám, procházce po okolí a večer nastalo netrpělivě očekávané rozdělení do družstev. Letošní družstva si zvolila jména: Kostíci, Mimoni a Špióni.
Celým táborem nás letos provázely šifry. Děti se se šiframi nejprve seznámily, naučily se jak je rozluštit a jaké klíče k tomu použít. Poté každý den luštily jinou šifru na čas. Táborový program byl jako každý rok velmi pestrý. Hráli jsme hry, luštili rébusy, zpívali jsme s kytarou, vyráběli, koupali se v bazénu, učili se žonglovat, jeli na vyhlídkovou jízdu vláčkem po okolí... Družstva soupeřila o nejlepší umístění z plných sil.
Jedno odpoledne jsme věnovali olympiádě v hodu, kdy si táborníci vyzkoušeli různé styly hodu různými předměty. Házelo se fotbalovým i ruggby míčem, pingpongovým míčkem, žetonkem i pěnovým oštěpem. Jindy si děti zhotovily loďky z přírodních materiálů a na potůčku pod místní sýrárnou se uskutečnily závody loděk. Ani o večerní zábavu nebyla nouze. Děti si vyzkoušely novou hru na sochy, kterou zvládly nad očekávání dobře. O další tři večerní programy se postarala jednotlivá družstva – hrál se vodopong, seznamka, tančilo se a závodilo. Jeden z posledních večerů už tradičně patřil zábavné vědomostní hře Sejmi hooo! Role hlavního moderátora soutěže se ujal náš zdravotník Martin a spolu s mistrem zvuku vedoucím Marcelem vytvořili celé soutěži úžasnou atmosféru. Soutěžící změřili své síly v oborech: vodstvo, fauna, svět, Bürserberg, historie, známé osobnosti a překvapení, kde čekaly otázky různého typu.
V pondělí jsme vyrazili na celodenní výlet k jezeru Lünersee. Poté, co jsme lanovkou vyjeli na hráz jezera, rozdělili jsme se na dvě party. Menší děti se vydaly na okruh kolem jezera a starší se rozhodly vystoupat do výšky 2966 m n.m., na nejvyšší zdejší horu Schesaplana. Počasí nám přálo a výlet se vydařil. Menší si užili okruh kolem jezera a starším dětem byl, po náročném výstupu, odměnou úžasný výhled hned do dvou zemí – Rakouska a Švýcarska.
V úterý se o program postarali naši nejstarší táborníci Eva, Nik a Marvin. Pod jejich vedením si děti zaběhly orientační běh, náhodný závod a zahrály spoustu zajímavých her. Celý den měli výborně zorganizovaný a program zvládli na jedničku. Za to si zaslouží velikou pochvalu. Je vidět, že několik prožitých táborů jim přineslo hodně zkušeností, které dokážou zužitkovat a předat dál.
I když nám občas počasí nepřálo, nedali jsme se a užívali si každou chvíli. Čas rychle plynul a konec tábora se přiblížil. Poslední den si děti vyluštily svou závěrečnou šifru, která je dovedla k pokladu, který musely vylovit ze dna Kneippstelle.
Odpoledne táborníci vyzdobili jídelnu a poslední večer mohl začít. Na slavnostním nástupu jsme spustili sokolskou vlajku a tím oficiálně ukončili tábor. Poté nastalo vyhodnocení jednotlivců, úklidu pokojů, olympiády v hodu a nejvíce očekávané vyhodnocení soutěže družstev. Síly družstev byly letos velice vyrovnané a jejich táborové soupeření bylo po celou dobu velmi napínavé. Stalo se nečekané a všechna tři družstva se umístila se stejným bodovým ziskem na prvním místě. Bylo krásné sledovat, jak se radují a navzájem si prvenství přejí. Po vyhlášení a odměnění všech táborníků jsme oblékli masky a Šibřinky mohly začít. Na tanečním parketu se sešla mnoho krásných masek. Tančilo se a zpívalo. Všichni jsme se bavili a užívali si poslední večer. Druhý den ráno jsme si dali poslední táborovou snídani, zabalili věci, uklidili chatu. Nastal ten nejtěžší okamžik tábora – loučení. Letos se sešla skvělá parta dětí, a proto loučení doprovázela vřelá obětí a slzy, ale také příslibů, že se příští rok v Bürserbergu zase sejdeme.
Letošní tábor je již minulostí. Zůstávají jen vzpomínky a očekávání tábora příštího. Velký dík patří kuchařkám Daně a Evě, jejichž kuchařské umění předchází jejich pověst. Všem vedoucím, kteří připravovali program pro děti. Zdravotníkovi Martinovi za pěčlivou a svědomitou péči o všechny táborníky a zejména pak Marcelu Chourovi, který stojí za celou organizací a realizací tábora. Jen díky všem těmto lidem proběhl letošní tábor v klidu a v pohodové atmosféře. Vedoucím přeji sílu a chuť do dalších let táboření a dětem mnoho dalších krásných táborových zážitků. Těším se na vás na Letním sokolském táboře v Bürserbergu 2017.